Mnoho z vás má v domácí knihovně tento literární skvost, aniž by o tom věděla. Obsáhlý román významného autora z přelomu 19. století, Jacka Londona. Protože jsem zrovna knihu dočetl, chci se podělit o její děj, dojmy ze čteční a poselství, které kniha přináší.

Jack London (1876 – 1916) byl hlavně dobrodruh, který se živil jako námořník, lovec, aljašský zlatokop nebo tulák. Jeho láska k literatuře a románům vyústila ve vlastní tvorbu. Pro jeho drsný styl psaní se nedokázal hned prosadit, ale díky jeho trpělivosti a neoblomnosti nakonec své povídky a knihy protlačil mezi vydavatele a stal se slavným a hlavně bohatým autorem románů. Mezi nejznámější patří Volání divočiny, Bílý Tesák, Mořský vlk, Tulák po hvězdách, Železná pata a další. Spisovatel zemřel mlád, kvůli problémům z nadměrného pití alkoholu, problémy z penězy a možného předavkování morfiem.

Kniha Martin Eden vychází částečně z vlastního Londonova života. Mladý námořník Martin zbožňuje knihy a hodně čte. Způsob jeho života je velice stručný. Po několika měsících ztrávených službou na moři, vydělá peníze a potom je několik měsíců bohémsky utrácí na pevnině. Jednoho večera se přimotá do bitky a pomůže mladému muži Arthurovi, synu právníky v buržoázní vyšší společenské vrstvy. Obal knihy Martin Eden od Jack LondonTen ho pozve do rodiny na večeři. Tam je Martin uchvácen jemným a kulturním životem lidí z této nejvyšší společenské vrstvy. Ihned se také zpřátelí a postupně zamiluje Ruth, sestry jeho hostiele. Zájem o knihy je sblíží a Ruth pomáha Martinovi v jeho samostudiu literatury a věd a zamiluje se do něj. Martin ji slibuje, že se prosadí jako autor v literatuře. Začíná psát povídky a básně, nicméně všechny jsou redakcemi magazínu odmítány. Musí ještě jednou vyjet na moře a jedno léto ztráví také těžkou prací v prádelně. Seznamuje se také s mladými muži různých filozoficko-ekonomicko-společenských názorů, které Martina ovlivňují a pomáhají mu zlepšovat se v psaní. Ruth se s ním rozejde, i kvůli tlaku rodičů, kterým se chudý nepracující možný zeť ani trochu nezamlouvá. Po dlouhých dvou letech ustavičné denní práce je Martin na pokraji zoufalství a bez peněz. Pak jedno malé vydavatelství chce vydat jeho knihu v malém nákladu. Kniha má úspěch a tiskne se dalších tisíce dotisků. Stává se bestselerem. Prodávají se také všechny jeho předchozí spisovatelské pokusy. Martin se stane slavným a velmi bohatým. Současně však znechuceným kvůlí lidí, kteří se na něj najednou obracejí jako největší přátelé. Vše koncí Martinovou sebevraždou, skokem do moře a utonutím.

Kniha popisuje reálné následky úspěchu. Nezájem lidí, kteří se otáčejí pouze za úspěšnými a bohatými. Dokud byl Martin chudý, nezajímali se o něj. Dále je zde naznačeno, jak jsou běžní pracující lidé 19. století novodobými otroky. Celý den tvrdě pracují, aby se mohli najíst a zaplatit nájem. London poukazuje n pozlátko vyšší třídy, na kterou se chudina dívá jako na bohy. Přitom to jsou stejní lidé, jen mají více peněz. Krásně zde popisuje přírodní zákony a právo silnějšího, které fungovalo v pravěku stejně jako dnes.